CZAS NA CZYTANIE!

CZAS NA CZYTANIE!
  • Kochani Czytelnicy, Drodzy Rodzice!

W ostatnim czasie uczymy się   przez Internet  i większość czasu spędzamy w domu . Dzięki temu zyskujemy nową możliwość zapełnienia czasu wolnego. Kiedy wykonamy wszystkie zadania szkolne, porozmawiamy z kolegami w mediach społecznościowych, być może zostaje trochę wolnego czasu . Może warto na nowo odkryć starego, być może nieco zapomnianego przyjaciela, jakim zawsze pozostaje KSIĄŻKA .

„Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra” – te słowa polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza są obecnie bardzo na czasie. Aby ograniczyć rozwój epidemii koronawirusa, zostańmy w domach i czytajmy!

  • Niewielu z nas ma w domu tak zasobną bibliotekę, aby jej zawartość mogła nam umilić długie wiosenne dni.  Ale od czego mamy media! Zachęcamy do wyszukiwania e-booków,  czyli książek do czytania ,,przez komputer” w bibliotekach elektronicznych.
  • Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA  umożliwia korzystanie  z jej zasobów. Na jej stronie można   znaleźć ciekawe  książki  w wersji elektronicznej,  na przykład  „ 100 zabaw dla wszystkich”, “Gucio zaczarowany” – powieść dla młodszych dzieci  Zofii Urbanowej  i oczywiście wiele innych.
  • Warto też skorzystać z pomysłów prezentowanych  przez Fundację Powszechnego Czytania w akcji
    „ Teraz czas na czytanie”

 Czytanie redukuje stres

Konieczność długotrwałego pozostawania w domu, izolacja od przyjaciół czy bliższej i dalszej rodziny, martwiące komunikaty dobiegające z mediów to dla dzieci i młodych ludzi duży stres. „Dzieci, nawet najmłodsze, doskonale wyczuwają nasze emocje. Obecne przekazy medialne oraz fakt odwołania zająć w przedszkolu i szkołach, brak kontaktu z rówieśnikami, wszystko to nie wpływa na  poczucie bezpieczeństwa dzieci najlepiej. Wspaniałym sposobem na odwrócenie tej tendencji będzie wspólne czytanie i rozmowa. Skorzystajmy mądrze z tego wspólnego czasu w domu, którego oczywiście nie planowaliśmy, ale który można przekuć w sukces (…)” – radzi profesor Piotr Albrecht, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Te słowa znajdują potwierdzenie w naukowych badaniach, które jasno wykazują, że czytanie skutecznie niweluje stres. Już 6 minut czytania obniża poziom stresu o 60%. Nie ma więc na co czekać, czas sięgnąć po książkę!

Gdzie szukać wartościowych lektur?

Skąd wziąć wartościowe teksty dla dzieci, pozostając w domu? Mamy na to kilka pomysłów. Po pierwsze: przejrzyjcie podręczniki Waszych pociech! W książkach do edukacji wczesnoszkolnej oraz do języka polskiego jest bardzo wiele wierszy, opowiadań, inscenizacji. Czytane w domu, bez pośpiechu i przymusu odkryją przed Wami swój urok.

Kolejne źródło dobrej lektury to Internet. Wielu autorów prowadzi swoje strony internetowe, blogi czy fanpage’e, gdzie zamieszczają teksty – często to niepublikowane wcześniej rarytasy. No i oczywiście pozostaje Wasza domowa biblioteczka – na pewno macie tam pozycje, do których warto wrócić, odświeżyć sobie, pokazać dzieciom, co było dla Was ważne, gdy byliście w ich wieku. Czytanie zbliża i jest inspirujące – na kanwie przeczytanych tekstów możecie przecież tworzyć ilustracje, teatrzyki, filmiki… Możliwości jest mnóstwo, działajcie!

Bądźmy razem, choć każdy w swoim domu!

Zachęcamy też do  zapoznania się z   akcją „Książka na receptę” www.ksiazkanarecepte.pl.

Pozdrawiamy wszystkich naszych uczniów i czytelników oraz ich rodziców! Przypominamy:
TERAZ CZAS NA CZYTANIE!

Nasi Kochani Czytelnicy!  Szukajcie nas  w zakładce NAUKA W DOMU -Biblioteka

Nauczyciele bibliotekarze: Grażyna Adouni i Małgorzata Poźniak

================================================================================================================================================

 


Top